Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum recuperez o amenda platita deja?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum recuperez o amenda platita deja?

Buna ziua! Sotul meu a primit o amenda din cauza parcarii intr-un loc privat, dar care nu avea popicul ridicat. A platit amenda, dar apoi a si contestat procesul verbal, pe care l-a casitigat. Nu zice nimic de amenda, dar din moment ce zice ca procesul intocmit de politist s-a anulat, logic ar fi sa primeasca banii inapoi nu? Unde ar trebui sa intreb si in cat timp? Sotul e plecat momentan, ce as putea face eu si unde? Multumesc
Recuperarea c/v amenda poate fi posibila numai in cazul in care in plangerea initial adresata instantei de judecata petentul contravenient a solicitat in principal anulare proces verbal si accesoriu instanta sa dispuna si restituire suma achitata drept amenda
Daca nu exista hotarare judecatoreasca definitiva care sa dispuna restituire amenda,nu exista temei legal pentru pretentia recuperarii amenzii achitate
Legea 207/2015 privind codul de procedura fiscala
"ART. 168 Restituiri de sume

(1) Se restituie, la cerere, contribuabilului/plătitorului orice sumă plătită sau încasată fără a fi datorată.

(2) în situația în care s-a făcut o plată fără a fi datorată, cel pentru care s-a făcut astfel plata are dreptul la restituirea sumei respective."

Conditia este ca hotarirea judecatoreasca sa fie definitiva.

Statul cere si ameninta de foarte multe ori pe contribuabil la plata amenzilor, chiar daca procesul e in curs de derulare. Se trimit somatii acasa si, probabil, unii contribuabili platesc, in ideea ca-si vor recupera banii dupa aceea.
latka, moderator
Multumesc! Unde ar trebui sa depuna cererea, la judecatorie, politie? Sau macar unde sa intreb? As putea sa depun eu cererea, in calitate de sotie?
La primarie, banii din amenda au fost virati la bugetul local. Anexati toate actele doveditoare (copie hotarire judecatoresca definitiva, copie document de plata).
latka, moderator
Presupun ca daca ar fi definitiva, trebuia sa scrie exact asa nu? La noi in hartii scrie ceva de drept de apel in termen de 30 zile, asadar probabil ca nu e definitiva; putem face ceva in astea 30zile sau trebuie sa asteptam sa treaca si abia apoi depunem cerere de restituire?