Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am decizie judecatoreasca de inlocuire a contraventiei ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am decizie judecatoreasca de inlocuire a contraventiei cu avertisment ...

Am decizie judecatoreasca de inlocuire a contraventiei cu avertisment cu consecinta exonerarii de la plata amenzii contraventionale. Am platit suma de 1000 de lei (jumate din valoare contraventiei de 2000 lei).

Cum pot sa-mi recuperez banii, in decizie nefiind specificat recuperarea amenzii?
Sunt in perioada cu drept de apel.
Buna ziua!
Trebuie să așteptați ca hotărârea să devină definitivă.
Ulterior, faceți o cerere de restituire a sumei plătite. Anexați cererii dovada plății amenzii și o copie legalizată a hotărârii cu mențiunea definitiva.
Nu ati spus ce contraventie ati facut, presupun ca este una rutiera, din moment ce ati ajuns in aceasta sectiune. Banii din amenzile rutiere se duc la bugetul local. Dupa ce obtineti o hotarire definitiva legalizata, mergeti cu o copie a hotaririi si depuneti o cerere la care atasati acea copie, administratia financiara a primariei, prin care solicitati returnarea banilor platiti pentru jumatate din amenda, in baza art. 168 din codul de procedura fiscala.
[ link extern ]
Proces verbal de contraventie pentru ca am fost surprins in timp ce consumam seminte si am aruncat cojile pe jos. Am obtinut hotarare judecatoreasca cu avertisment , fara sa precizez restituirea a jumatate de amenda.
Nu trebuie sa scrie in hotarire asa ceva, e scris in codul de procedura fiscala acest lucru, nu v-am dat linkul degeaba, cititi inainte de a posta. De la institutia unde ati platit jumatate din minimul amenzii, tot de acolo va luati banii inapoi, doar daca veti avea hotarire definitiva, adica legalizati hotarirea din prima instanta daca politia nu depune apel , sau hotarirea din apel, daca va va fi favorabila.
latka, moderator