Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii

Daca eu sunt angajat că gestionar iar conducerea hotărăște să-mi ia postul și să-mi de-a altul. Poate face acest lucru fără acordul meu?Si îmi poate micșora și salariul?
art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
.....
c) felul muncii;
....
e) salariul;
....

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor.

Prin exceptie, este posibila si modificarea unilaterala a c.i.m. numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege,si anume :
- detasare
- delegare
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.
Nu se poate modifica fisa postului sau remuneratia fara acordul angajatului.
Fisa postului si salariul pot fi modificate unilateral, in anumite situatii ....
Cornel Vasile, Consilier juridic