avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii

Daca eu sunt angajat că gestionar iar conducerea hotărăște să-mi ia postul și să-mi de-a altul. Poate face acest lucru fără acordul meu?Si îmi poate micșora și salariul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:11, 19 Octombrie 2018
art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
.....
c) felul muncii;
....
e) salariul;
....

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor.

Prin exceptie, este posibila si modificarea unilaterala a c.i.m. numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege,si anume :
- detasare
- delegare
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.
Nu se poate modifica fisa postului sau remuneratia fara acordul angajatului.
Fisa postului si salariul pot fi modificate unilateral, in anumite situatii ....
Ultima modificare: Vineri, 19 Octombrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma puteti ajuta? george2016 george2016 Poate o persoana cu handicap sa fie mutată de la un loc de muncă la altul în aceeași instituție?adică să aibă mai multe atributiuni (vezi toată discuția)
Detașare în sistemul de sănătate Popescu Emilia Popescu Emilia Asi vrea sa intreb daca seful are dreptul sa detaseze un infirmier de pe Paliative timp de 2 luni pe sectia de maternitate ?(cu contract semnat si specializare ... (vezi toată discuția)
Modificare unilaterala a cim? Radamante Radamante 1. Angajatorul are 3 salariati incadrati pe posturi de natura A; 2. Isi diversifica/reorganizeaza activitatea si rezulta 2 posturi de natura A si un post de ... (vezi toată discuția)