Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare unilaterala a cim?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare unilaterala a cim?

1. Angajatorul are 3 salariati incadrati pe posturi de natura A;
2. Isi diversifica/reorganizeaza activitatea si rezulta 2 posturi de natura A si un post de natura B;
3. Postul de natura B necesita si formare profesionala pe care angajatorul o plateste;
4. Nimeni nu doreste sa fie incadrat pe postul B;
5. Angajatorul organizeaza concurs pentru departajare intre cei 3 .
6.Hotaraste ca salariatul cu punctajul cel mai mic sa fie incadrat pe postul de natura B.
7. Poate refuza salariatul cu punctajul cel mai mic sa mearga pe postul B sub pretextul ca i se modifica felul muncii, desi legea ii permite angajatorului sa il incadreze pe post de natura B?
1. Codul muncii:
Art. 41 - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

2. art.48 C.mun. : Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

3. Astfel, modificarea unilaterala a c.i.m. se poate face prin:
- detasare
- delegare
- in cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.