avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare unilaterala a cim?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare unilaterala a cim?

1. Angajatorul are 3 salariati incadrati pe posturi de natura A;
2. Isi diversifica/reorganizeaza activitatea si rezulta 2 posturi de natura A si un post de natura B;
3. Postul de natura B necesita si formare profesionala pe care angajatorul o plateste;
4. Nimeni nu doreste sa fie incadrat pe postul B;
5. Angajatorul organizeaza concurs pentru departajare intre cei 3 .
6.Hotaraste ca salariatul cu punctajul cel mai mic sa fie incadrat pe postul de natura B.
7. Poate refuza salariatul cu punctajul cel mai mic sa mearga pe postul B sub pretextul ca i se modifica felul muncii, desi legea ii permite angajatorului sa il incadreze pe post de natura B?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:20, 15 Decembrie 2018
1. Codul muncii:
Art. 41 - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

2. art.48 C.mun. : Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

3. Astfel, modificarea unilaterala a c.i.m. se poate face prin:
- detasare
- delegare
- in cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificarea cim pe perioada nedeterminata fără acordul persoanei Ram30 Ram30 Buna ziua! Am fost angajata cu cim pe perioada nedeterminata. In momentul actual se dorește o modificare a acestuia fără voia mea sau concedierea mea fără ... (vezi toată discuția)
Schimbarea functiei teodorica teodorica Daca ocupi o functie de conducere prin concurs in ce conditii se poate transforma in functie de executie? Daca postul este la societate privata sau in cazul in ... (vezi toată discuția)
Schimbare încadrare la locul de munca Andrioaiei Ciprian Andrioaiei Ciprian Pana azi am activat în firma ca si Reglor Masini Unelte. Azi am fost chemat sa mi se comunice ca din data de șase ianuarie 2020 imi va fi schimbată ... (vezi toată discuția)