Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de hrana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de hrana

Pentru bugetari, primărie de comună până la 3000 locuitori se da indemnizatia de hrana la 1 decembrie 2018?
Legea nr. 153/2017
Art. 18 Indemnizația de hrană
(1) Începând cu 1 decembrie 2018, ordonatorii de credite acordă obligatoriu, lunar, indemnizații de hrană reprezentând a 12-a parte din două salarii de bază minime brute pe țară garantate în plată, cu excepția personalului Ministerului Apărării Naționale, Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Justiției - Administrația Națională a Penitenciarelor, Serviciului Român de Informații, Serviciului de Informații Externe, Serviciului de Protecție și Pază și Serviciului de Telecomunicații Speciale, precum și a personalului poliției locale care, potrivit legii, beneficiază de drepturi de hrană în temeiul Ordonanței Guvernului nr. 26/1994 privind drepturile de hrană, în timp de pace, ale personalului din sectorul de apărare națională, ordine publică și siguranță națională, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc!

Am văzut discuții conform cărora nu ar fi acordată anul acesta tuturor bugetarilor,urmând ca din 2019 sa se acorde tuturor bugetarilor.
Discutii pot exista, dar pana la adoptarea unui act normativ in acest sens, discutam pe ce exista .
Mulțumesc frumos.
O zi frumoasa!