Forum Discuţii juridice Executare silită Exequatur (incredintare minori/dimiciliu)
Discuție deschisă în Executare silită

Exequatur (incredintare minori/dimiciliu)

Buna seara.
Daca tatalui i s-a recunoscut direct hotararea din Italia in Romania prin care i s-a dat incredintarea copiilor si domiciliul copiilor la el in Italia este "legala" procedura de a lua copiii? Hotararea italiana spune doar ca tatal are incredintare totala si copiii domiciliu acolo. Hotararea nu specifica reintoarcerea/repatrierea copiilor in Italia. E corecta recunoasterea si aplicarea 912 ncpc in acest caz? Ideea e copiii se duc peste granita.
Pare sa fie in regula la nivel de principiu.

Este insa bine sa stiti ca analizeze de caz in domeniul dreptului se fac cu actele in fata tot la fel cum au loc si procesele.
Buna seara,
daca tatal are o asemenea hotarare judecatoreasca si dvs luati copiii si veniti in Romania sau nu-i duceti in Italia, tatal va poate acuza de rapire internationala de minori.
Este legala reintoarcerea copiilor, chiar daca sentinta nu precizeaza. Daca minorii s-au nascut in Italia si li s-a stabilit domiciliul in Italia, se intelege ca acestia trebuie sa mearga in Italia. Nu este necesar ca sentinta sa specifice acest lucru.
Da, aspectele civile si cele penale pot sa nu aiba nicio legatura intre ele. Posibilitati: castigati in civil si pierdeti in penal, sau invers, sau pierdeti/castigati in ambele.
Multumesc!