Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia fetiței mele
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia fetiței mele

Pot obține custodia fetiței mele,deși e pe numele tatălui ,Menționez nu suntem căsătoriți și fetitaare 5 luni
Buna seara,
Pai daca nu sunteti casatoriti ar trebui sa solicitati in instanta exercitarea in comun a autoritatii parintesti si stabilirea domiciliului minorei la dumneavoastra.
Sa obtineti exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti .... e cam greu.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Buna seara,
chiar daca nu sunteti casatoriti, puteti solicita in instanta ca domiciliul minorei sa se stabilesca la dvs, cu obligarea tatalui la plata unei pensii de intretinere. In ceea ce priveste custodia, de obicei, se acorda ambilor parinti- numai daca dvs aveti probe impotriva tatalui, cu care puteti dovedi ca nu este in interesul minorei sa se acorde custodia comuna, puteti obtine exclusiva. Se acord mai greu si nici nu are cu ce sa va afecteze, in sensul ca nu va poate desparti de micuta prin aceasta custodie comuna. Doar in anumite conditii- daca iesiti cu minora din tara, de exemplu, va trebuie aacordul tatalui; dar, si in cazul in care tatal refuza un astfel de acord, se poate obtine in instanta acet lucru.
V -am relatat toate aspectele legate de o asemenea cazuistica
Avand in vedere varsta fetitei o veti obtine dvs.
Va referiti la autoritatea exclusiva, ca forma de exercitare a autoritatii parintesti?

Autoritatea parinteasca reprezinta ansamblul de drepturi si indatoriri ce le incumba parintilor.

Autoritatea exclusiva este acordata in situatii exceptionale, daca masura este una in interesul superior al minorului.

Acesta masura se dispune in cazul in care sunt invocate motive temeinice, precum alcoolismul manifestat de tata , depedenta de droguri, executarea unei pedepse privative de libertate, savarsirea unor infractiuni cu privire la viata sexuala, ori invocarea oricarei alte conduite de risc fata de minor.

In practica, aceasta masura este dispusa si in cazul in care tatal manifesta un dezinteres vadit, in procesul de crestere si educare.

Locuinta minorului va fi dispusa la dumneavoastra.

Instanta de judecata va obliga paratul la plata unei pensii de intretinere, ce reprezinta o prestatie lunara.

Chiar daca este dispusa autoritatea comuna, doar in situatii de exceptie veti avea nevoie de acordul de vointa al tatalui .( la parasirea tarii, in vederea efectuarii unei deplasari in strainatate, la emiterea pasaportului individual pentru minor, la efectuarea unei interventii chirurgicale majore ).

Succes!
Intrebarea este pusa gresit, nu eate fata dvs este copilul ambilor parinti.
Deci custodia copilului vostru se piate obtine, adica cu domicliu la dvs