Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Cine intocmeste NIR intr-un cabinet medical scolar?
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Cine intocmeste NIR intr-un cabinet medical scolar?

Asistentii medicali dintr-o scoala pot fi obligati sa intocmeasca NIR.ul? Mentionez ca nu avem niciun curs de specialitate.
Nu mai folositi prescurtari. Ce intelegeti prin NIR ?
NIR = nota de intrare-receptie

Document care se întocmește de către comisia de recepție și de către gestionar cu ocazia recepționării mărfurilor sosite la depozit. Documentul cuprinde date privind actele însoțitoare, denumirea materialelor, a ambalajelor și a materialelor refolosibile din dezambalare, codul, cantitățile și valoarea mărfurilor selecționate, procentul și valoarea rabatului comercial.
Fiind cabinet scolar materialele, bunurile sunt achizitionate de scoala, deci intrarea se face in gestiunea scolii, iar catre cabinet obiectele si bunurile se dau in consum pe baza de Bon de consum.
Va multumesc pt raspuns!