Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dauna RCA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dauna RCA

Buna ziua,

In urma unui accident auto in care eu am fost declarat nevinovat, incerc sa-mi repar masina.
Am dus initial masina la reprezentanta pentru reparatie, dar costurile de acolo imi depasesc valoarea masinii cu putin, si ca urmare a fost declarata de asigurator dauna totala economica. Dar suma de despagubire nu ma ajuta nici sa-mi repar masina nici sa-mi iau alta cu aceleasi specificatii.
Am dreptul sa duc masina la un alt service pentru o alta constatare de raparatie? Ca sa fie reparata prin asigurare? Ca eu asta imi doresc, sa o repar nu sa iau banii pe ea.
Vlad Alexandru 25, utilizator
Da, norma actuală nu mai restricționează tariful maxim de reprezentanță pentru service-uri și nu permite asigurătorilor să impună unitatea service. Succes!
Multumesc de informare!