Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Extindere coama acoperis peste perete limita comuna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Extindere coama acoperis peste perete limita comuna

Buna ziua,

Acoperisul, respectiv "fusta" acoperisului cat poate trece peste limita data de peretele comun limita de vecinatate (panta este ok spre vecin) ? Extinderea "fustei" acoperisului peste proprietatea mea fata de cum a fost (inainte era la limita peretelui), poate fi facuta fara acordul partilor?
Poate executa fara acord izolarea peretelui limita adaugand in plus 25-30 cm peste limita de vecinatate cu polistiren gros si tencuiala peste (trecand astfel peste tabla garajului meu lipit de peretele comun si incastrandu-l ) ?
Intentia vecinului a fost exprimata ca "vrea sa-mi daram garajul" - garaj lipit si existent la data cand au cumparat vecinii casa cu peretele comun.
Multumesc de raspuns!
Lucian44, utilizator
Garajul este construit de peste 50 de ani, din grinzi de stejar si acoperis de tabla, cu acordul de atunci din 1963 al proprietarilor anteriori vecinului actual (acesta cumparand in anii 1985 casa cu perete comun).