Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Mod calcul indemnizatie concediu maternitate incepand ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Mod calcul indemnizatie concediu maternitate incepand cu 01.10.2018

Buna ziua. Ma puteti lamuri si pe mine asupra modului de calcul al indemnizatiei pentru concediu de maternitate care se va implementa de la 01.10.2018? Va intra in vigoare OUG 3/2018? Din cate am inteles pana la 01.10.2018 CAS-ul era plafonat la valoarea din decembire 2017(in dec 2017, contributia CAS era plafonata la suma de 115 lei (calculata ca 10,5% x 35% x salariu mediu brut pe tara). Insa de la 01.10.2018 dupa OUG 3/2018, pentru calculul CAS se elimina plafonul de 35%, iar CAS se calculeaza ca 25% din indemnizatia de concediu efectiv primita de fiecare. Adica valoarea indemnizatie va fi considerabil mai mica ... este adevarat?

Va rog frumos , nu ma poate lamuri nimeni?