avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Mod calcul indemnizatie concediu maternitate incepand ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Mod calcul indemnizatie concediu maternitate incepand cu 01.10.2018

Buna ziua. Ma puteti lamuri si pe mine asupra modului de calcul al indemnizatiei pentru concediu de maternitate care se va implementa de la 01.10.2018? Va intra in vigoare OUG 3/2018? Din cate am inteles pana la 01.10.2018 CAS-ul era plafonat la valoarea din decembire 2017(in dec 2017, contributia CAS era plafonata la suma de 115 lei (calculata ca 10,5% x 35% x salariu mediu brut pe tara). Insa de la 01.10.2018 dupa OUG 3/2018, pentru calculul CAS se elimina plafonul de 35%, iar CAS se calculeaza ca 25% din indemnizatia de concediu efectiv primita de fiecare. Adica valoarea indemnizatie va fi considerabil mai mica ... este adevarat?
Cel mai recent răspuns: LustAna , utilizator 13:21, 25 Octombrie 2018

Va rog frumos , nu ma poate lamuri nimeni?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie concediu maternal de la 01.10.2018 LustAna LustAna Buna ziua. Ma puteti lamuri si pe mine asupra modului de calcul al indemnizatiei pentru concediu de maternitate care se va implementa de la 01.10.2018? Va ... (vezi toată discuția)
Calcul cm Vali26 Vali26 Cum se calculeaza CAS ptr sarcina lauzie cod 08 . Va rog exemplu ptr. luna februarie , 28 zile CM, 20 de zile lucratoare in luna, salariul brut 1900. Ce ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal. spețe, lămuriri Mirela Stănciulescu Mirela Stănciulescu Bună ziua aș vrea să mă ajutați și pe mine cu câteva răspunsuri am fost în risc maternal din noiembrie până în 15 ianuarie pe luna noiembrie am ... (vezi toată discuția)