avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Bună ziua. Va scriu în legătură cu următoarea situație. Apartamentul în care am crescut și în care acum locuiește doar mama după decesul tatălui meu este achiziționat în anul 1978 (conform procesului verbal de predare). Pe vremea aceea tata era căsătorit cu o alta femeie care apare ca și coproprietar în acte dar în 1980 ei s-au despărțit și de atunci a locuit mama în apartament. Imobilul a fost achitat de mama și tata pana în anul 1999, ei au achitat impozitele și toate taxele, l-au întreținut și au efectuat toate lucrările de îmbunătățire. Acum, după decesul tatălui, mama poate înainta o cerere de dobândire a dreptului de proprietate prin uzucapiune cel puțin pe partea primei soții a tatălui meu?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: popikdani , utilizator 18:08, 25 Octombrie 2018
Nu sunt intrunite conditiile uzucapiunii. Dacă fosta soție apare ca si proprietar in comun cu tatăl ar trebui să deschideți succesiunea după tata si sa demarati procedura de partaj solicitând atribuirea apartamentului. Cu obligarea d-voastra la sulta. Cand se va evalua apartamentul cereți ca îmbunătățirile aduse apartamentului
Să fie avute în vedere la stabilirea suitei.

popikdani a scris:

Bună ziua. Va scriu în legătură cu următoarea situație. Apartamentul în care am crescut și în care acum locuiește doar mama după decesul tatălui meu este achiziționat în anul 1978 (conform procesului verbal de predare). Pe vremea aceea tata era căsătorit cu o alta femeie care apare ca și coproprietar în acte dar în 1980 ei s-au despărțit și de atunci a locuit mama în apartament. Imobilul a fost achitat de mama și tata pana în anul 1999, ei au achitat impozitele și toate taxele, l-au întreținut și au efectuat toate lucrările de îmbunătățire. Acum, după decesul tatălui, mama poate înainta o cerere de dobândire a dreptului de proprietate prin uzucapiune cel puțin pe partea primei soții a tatălui meu?
Mulțumesc.

Daca e moștenitor nu ar putea uzucapa la ceea ce moștenește.
Trebuie vazute actele si este de discutat destul de mult.
Este foarte complicat ce ati vrea dar trebuie văzut mai intai daca ar fi posibil de principiu în concret .
Ultima modificare: Joi, 25 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua. Multumesc pentru raspunsul oferit. In conditiile in care mama este doar mostenitoarea tatalui nu poate totusi depune acea cerere pe partea primei sotii? Mamam nu mosteneste partea ei din apartament.
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns. Mai exact ce conditii nu se intrunesc? Avand in vedere ca prima sotie nu a contribuit deloc la plata imobilului ce variante sunt de a diminua/reduce aceasta sulta? Multumesc,
Fără ă se analiza actele totul este relativ si nu se poate trage nicio concluzie.
Soția ă moștenit în baza legii jumătate.
Ar trebui analizat si daca avea sau nu dreptul.si facute multe verificări ulterioare.

De ce considerati ca puteți uzucapa?
Pe ce va bazați?

Alte discuții în legătură

Testament cu mostenire 2740826332154 2740826332154 daca locuiesc in casa parintilor mei in urma decesului acestora si eu platesc impozitul de sase ani,iar la baza este doar un testament lasat de catre mama mea ... (vezi toată discuția)
Se poate invoca uzucapiunea intre mostenitori? ionuts1989 ionuts1989 Buna ziua, Pe scurt, este vorba de 4 frati ce au momentan printr-un certificat de mostenitor o cota de 1/8 dintr-un imobil (in urma succesiunii dupa tata). ... (vezi toată discuția)
Partaj dupa 30 de ani mm_ally mm_ally Buna ziua. Anterior casatoriei cu mama mea, tata a mai fost casatorit inca o data - 2 ani, din casatorie rezultand un copil. In timpul casatoriei a ... (vezi toată discuția)