Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada / drepturi delegare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada / drepturi delegare

Buna ziua
Societatea la care lucrez are agenti comericali care se deplaseaza zilnic, in interes de serviciu la distante mai mari de 5 km fata de locul de munca permanent. In aceasta situatie, am putea sa le oferm zilnic, diurna cf HG 714/2018?
Pe ce durata am putea oferi aceasta diura, avand in vedere ca aceasta activitate este permanenta? Scopul este acela de a avea un venit suplimentar care sa nu fie de natura celor supuse impozitarii :)

Multumesc
De ce nu inserati intr-un act aditional o clauza de mobilitate?
Ar fi o solutie, insa pentru salariat este tot venit impozabil. Eu vreau ca astfel sa-i maresc venitul
pentru ca diurna nu este venit salarial....... si nu are contributii.........

Atuncii ii acordati diurna pentru fiecare zi de deplasare.