Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... restituire teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

restituire teren

Daca o persoana dobandeste pe cale judecatoreasca dreptul de proprietate a unui teren de sub constructia altuia, ambii fiind persoane de drept privat, care este regimul juridic si variantele? Multumesc!
In speta devine aplicabil regimul juridic al superficiei, care vizeaza dreptul de a avea o constructie pe terenul altuia, asupra caruia superficiarul dobandeste un drept de folosinta. In acest sens, pot fi avute in vedere dispozitiile prevazute de art. 693 si urm. C civ,