Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Proprietate actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Proprietate actiuni

Sunt posesorul unui cerificat de actionar pentru un pachet de 40 actiuni obtinut in 1996 prin efectul legii privatizarii .
La inceput anului 2018-luna martie) am primit o Oferta Publica de Cumparare a Actiunilor de la actualul actionar majoritar (>95%).... oferta la care NU AM SUBSCRIS.
In luna octombrie am primit un mandat postal prin care imi era trimisa contravaloarea actiunilor detinute cu invocarea art.42 alin (1) Legea nr. 24/2017
INTREBARE: Este legala cumpararea in conditiile in care nu am vrut sa vand....nesubscriind la oferta de cumparare???? Poate fi invocata nerespectarea dreptului la proprietate???
Multumesc
Da este foarte corect. Este lege prin care actionarul majoritar care ajunge sa detina mai mult de 95% din actiunile unei firme sa faca prelare obligatorie de la actinarii minoritari
george-neagu, moderator
Ok....Puteti preciza legea (si art.)?....Multumesc!
Va rog sa cautati pe net si sa cititi art.206 din Legea nr.297/2004.
Multumesc pentru precizare.