Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tata vrea să renunț la cota mea din moștenirea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tata vrea să renunț la cota mea din moștenirea după mama, dar eu nu sunt de acord cu asta. Cum să fac, care e procedura?

Buna ziua! Am si eu o intrebare. In luna august mama a decedat, iar acum tata ma cheama pt succesiune, dar eu nu sunt de acord cu cedarea drepturilor. Pot face acest lucru? Care e procedural? Mentionez ca mai am o sora care va semna in favoarea tatalui. Va Multumesc! Astept raspuns intru-cat suport presiunile familiei si nu stiu ce sa fac.
Manuela Rășină, administrator
Oricum tata intentioneaza sa lase totul sorei mele, stiind k eu nu semnez in favoarea sorei incearca alte cai. Eu deocamdata nu as avea nici o pretentie, doar intr-un viitor sa am aceleasi drepturi cu sora mea.
duceti-va la un notar si dati o declaratie expresa de acceptare a mostenirii in temeiul la 1108 cod ciivil. Aceasta va fi inregistrata in registrul national si indiferent daca va prezentati sau nu la dezbaterea mostenirii, ea nu va putea fi ignorata.
Si eu va sugerez sa acceptati expres la notar succesiunea, sa nu fie discutii dupa.
Dar cum as putea da o asemenea declaratie dak nu am acces la actele casei?
Si nici certificatul de deces.