Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DEDUCTIBILITATEA TIVHETELOR CADOU
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DEDUCTIBILITATEA TIVHETELOR CADOU

BUNA ZIUA!
vA ROG SA-MI SPUNETI CUM TREBUIESC ACORDATE TICHETELE CADOU, TREBUIE ACORDATA NUMAI VALOAREA DE 150 LEI/ ANGAJAT? PENTRU A PUTEA FI DEDUCTIBILE CHELTUIELILE CU ACHIZITIONAREA TICHETELOR?
CINE VERIFICA CORECTITUDINEA DISTRIBUIRII TICHETELOR, DIRECTIA FINANTELOR PUBLICE?
VA MULTUMESC!!!
E vorba de articolul 21 din codul fiscal care reglementeaza cheltuielile deductibile fiscal , si mai exact aliniatul (3) lit c)
Te lamuresti exact , ce ai voie sa faci ;numai cu anumite ocazii si in anumite situatii poti sa efectuezi cheltuielile sociale ;
Ele nu se considera drepturi salariale si nu se impoziteaza ,ca atare ;

Art. 21: Cheltuieli
.....................................................................................
3)Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
a)cheltuielile de protocol în limita unei cote de 2 % aplicată asupra diferenţei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile şi totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decât cheltuielile de protocol şi cheltuielile cu impozitul pe profit;

b)suma cheltuielilor cu indemnizaţia de deplasare acordată salariaţilor pentru deplasări în România şi în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice, în cazul în care contribuabilul realizează profit în exerciţiul curent şi/sau din anii precedenţi. Cheltuielile de transport, cazare şi indemnizaţia acordată salariaţilor, în cazul contribuabilului care realizează pierdere în exerciţiul curent şi/sau din anii precedenţi, sunt limitate la nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice;

c)cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2 %, aplicată asupra fondului de salarii realizat. Intră sub incidenţa acestei limite cu prioritate ajutoarele pentru naştere, ajutoarele pentru înmormântare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile şi protezele, precum şi cheltuielile pentru funcţionarea corespunzătoare a unor activităţi sau unităţi aflate în administrarea contribuabililor: grădiniţe, creşe, servicii de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale şi ale accidentelor de muncă până la internarea într-o unitate sanitară, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de nefamilişti, precum şi pentru şcolile pe care le au sub patronaj. În cadrul acestei limite pot fi deduse şi cheltuielile reprezentând: transportul la şi de la locul de muncă al salariaţilor, cadouri în bani sau în natură oferite copiilor minori ai salariaţilor, cadouri în bani sau în natură acordate salariatelor, costul prestaţiilor pentru tratament şi odihnă pentru salariaţii proprii şi pentru membrii de familie ai acestora, inclusiv transportul, ajutoare pentru salariaţii care au suferit pierderi în gospodărie şi contribuţia la fondurile de intervenţie ale asociaţiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din şcoli şi centre de plasament;
Daca se hotaraste de catre conducerea societatii se pot da tichete cadou de orice valoare, insa scutite de impozit sunt numai in limita a 150 lei/salariat/eveniment (aici am copiat-o pe Magda Staicu care a raspuns pe un topic similar). Ceea ce depaseste aceasta suma se adauga sub forma de prime pe statul de salariu si se impoziteaza.
Fiind documente justificative , in baza carora se inregistreaza niste cheltuieli in contabilitate , distribuirea si inregistrarea in contabilitate a tichetelor devine subiectul controalelor fiscale