Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dobandire teren prin chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dobandire teren prin chitanta de mana

Buna ziua,in 1990 bunicul meu a achizitionat un teren cu chitanta de mana facuta la primarie(dar fra nr de inreg) cu doi martori,intre timp sa eliberat titlu de proprietar dar tot pe numele celui care a vandut terenul iar acum vrea sa vanda terenul,in primi ani a fost achitat de noi impozitul dar dupa de catre ea,mentionez ca de teren ne-am folosit noi pana in prezent,este fix langa terenul unde locuil ,pe acel teren nu este construit imobil dar este muncit(cu vie,pomi fructiferi etc)ceea ce inseamna ca ne-am folosit doar noi de el.Aceea chitanta poate anula respectivul titlu de proprietar ?Cum ar trebuii sa procedez?
Acea chitanță este egala cu zero. O hartie de mana nu va putea niciodată anula un titlu de proprietate.
Cel mult, poate fi folosita ca proba in instanta.
In cazul dvs, aveti 2 variante:
1. Refaceti vânzarea, legal, la notar cu proprietarul de pe titlu.
2. Așteptați 30 de ani, apoi introduceți în instanță o acțiune pentru constatarea proprietății prin uzucapiune.
Buna seara,
Chitantele DE MANA, incheiate prin primarie, cu sau fara numar, cu sau fara stampila primariei, sunt ZERO!
Singurele acte de instrainare sunt cele incheiate la NOTAR sau PRIN INSTANTA!
Incercati sa chemati vanzatorii in instanta solicitand ca aceasta sa consdtate intervenita vanzarea avand in vedere acea chitanta.
CONTACTATI UN AVOCAT!
Colegii mei au vrut să spună că acea chianță nu are valoare contractulă întrucât contractul de vanzare cumpărare trebuie să fie îmbrăcat în formalități (inclusiv să fie autentic) ca o condiție ad validitatem însă poate fi folosită drept probă în proces, care, coroborată cu altă probe, poate să vă ajute să obțineți o soluție favorabilă urmând ca instanța să pronunțe o hotărâre ce ține loc de contract de vânzare cumpărare.
Nu așteptați să opereze nicio uzucapiune, acționați în instanță!
BIU"
Buna,socrul meu a cumpărat un teren în 96 iar acum cu noile acte de cadastru la primarie sau facut titluri de proprietate noi.terenul este cumpărat cu acte de mână iar acum fata proprietarul vrea sa ne vândă din nou terenul ca practic nu sau facut acte deoarece terenul este pe bunicul ei care este decedat iar ei nu au succesiune pe teren.ce putem face

Aesr a scris:

BIU"