Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 329/2009 - zile libere neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 329/2009 - zile libere neplatite

Azi intra in vigoare Legea 329/2009. Referitor la zilele libere neplatite (art. 10) eu interpretez asa:
- se aplica doar pentru lunile noiembrie si decembrie;
- pentru nov. procentul de diminuare a cheltuielilor nu va fi de 15,5 % ci va fi proportional cu zilele ramase din luna nov., respectiv 9,61 %;
- chiar daca diminuarea de 15,5 % inseamna 3,20 de zile se va rotunji in favoarea salariatului si se vor acorda 4 zile libere;
- masurile stabilite pentru diminuare se vor aplica in baza unui act administrativ emis de conducatorul institutiei, dupa solicitarea avizului reprezentantilor salariatilor (comisia paritara in cazul functionarilor publici).

Credeti ca este o interpretare corecta?
Asa cum s-a anuntat perioada de CFS este de cel mult 8 zile ... nu mai are cum sa fie de 10 zile ... :)
Se aplica 15,5 % reducere pentru luna nov intreaga si 15,5% pentru luna dec, desi suntem deja la jumatatea luni nov.

Daca sunteti functionar public, subiectul e dezbatut in sectiunea dedicata functionarilor publici.
freeelis a scris:

Asa cum s-a anuntat perioada de CFS este de cel mult 8 zile ... nu mai are cum sa fie de 10 zile ... :)

Era vorba de 6 zile si trei ore pentru ambele luni (nov. si dec.), nu doar pentru o luna. Si nu e concediu fara plata, sunt zile libere neplatite.
Nu este vorba de 6 zile ... este de notorietate publica faptul ca bugetarii isi iau cate 4 zile de zile libere neplatite pe fiecare luna (noiembrie si decembrie).:)
freeelis a scris:

Nu este vorba de 6 zile ... este de notorietate publica faptul ca bugetarii isi iau cate 4 zile de zile libere neplatite pe fiecare luna (noiembrie si decembrie).:)

Da, este cea mai vehiculata interpretare. Doar ca nu mi se pare corecta, deoarece cu patru zile in nov. si patru zile in dec. se depaseste procentul de 15,5 diminuare a drepturilor salariale ca medie lunara. Am dat o alta interpretare si doream pareri...atat. Mai ales ca deja in unele instututii (ex. Casa Nationala de Pensii) s-a transmis o circulara prin care se stabilesc 3 zile pentru nov. si patru pentru dec.
Ideea este de a scoate in evidenta cate moduri de interpretare au lasat cei care au redactat aceasta lege...