Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Buna seara,ma aflu in concediu de crestere copil si tocmai am aflat ca sunt gravida din nou. Primul copil face doi ani in iulie 2019, iar cel de al doilea ar trebui sa vina pe lume la sfarsitul lunii iunie 2019. Intrebarea mea este cand trebuie sa anunt la munca ca sunt insarcinata din nou si ce trebuie sa fac pe mai departe pentru a lua indemnizatie de crestere pentru cel de al doilea copil? Mulțumesc, o seara buna
Tatal copilului indeplineste conditiile pentru a intra in CCC?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu, indeplineste conditiile. Eu doresc sa intru in concediu de crestere. Mulțumesc
Angajatorul il puteti anunta inainte de nasterea celui de-al doilea copil,depunand o solicitare de acordare a concediului pentru cresterea celui de-al doilea copil.