Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca - produs in Belgia, angajat al unei ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca - produs in Belgia, angajat al unei firme din Romania si detasat in Belgia

Buna ziua!
Sotul meu este angajat la o firma.de constructii dinGalati si detasat inBelgia.
Luni,29oct 2018 a cazut de pe schela rupandu.si piciorul in zona gleznei.Astazi ,miercuri,31oct urmeaza sa fie operat iar vineri,2nov va fi externat.
Intrebarea care o am de pus este:Este sau nu accident de munca?Cand ajunge acasa...asta probabil luni5nov,ce fac?Ma duc.sa.I scot certificat medico_legal?
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
In acest caz se aplica prevederile legale din Belgia legate de accidente de munca, asigurari sociale, etc. si eu, personal, nu le cunosc...

Studiati, sau cautati un avocat roman ce profeseaza acolo/belgian si vedeti ce scrie in lege...
Poate va ajuta ambasada/consulatul nostru de acolo sau al dumnealor de la noi din tara.
Ionut.ion, utilizator
Legislatia mentionata in mesajul meu din data de 31.10.2018 este aplicabila numai pentru lucratorii romani care lucreaza in strainatate fiind angajat printr-o firma romaneasca de plasare forta de munca in strainatate.
Din mesajul dvs. inteleg ca sotul a lucrat in Belgia cu contract individual de munca incheiat direct cu firma belgiana.
Numai un avocat roman care practica avocatura in Belgia va poate lamuri. Personal nu cred ca legea belgiana nu permite accesul la justitie in cazul accidentelor de munca.
Trebuie vazut daca pensiile de care beneficiati dvs. si copiii dvs. s-au obtinut prin instanta, caz in care, posibil, sa se fi tinut cont de daune morale.
Gasiti avocat roman care practica avocatura in Belgia aici: [ link extern ] /