Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... O asociatie non-profit poate beneficia de subventiile ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

O asociatie non-profit poate beneficia de subventiile de la somaj pentru incadrarea in munca a unui absolvent/tanar marginalizat ?

Buna ziua,
Asociatia noastra este specializata in insertia profesionala a tinerilor aflati in dificultate. Totusi ni se spune ca fiind asociatie nu putem beneficia de subventii/facilitatile acordate angajatorilor la incadrarea in munca a unui absolvent/tanar marginalizat, deoarece ar fi un risc de dubla finantare. Oare ne puteti lamuri pe ce baza legala suntem exclusi de aceste facilitati ?
Va multumesc !
freres-europa, utilizator
Si ONG-urile pot fi angajatori, deci daca linia specifica de finantare (din fonduri publice nationale sau UE sau alte surse....) nu prevede in mod expres ca eligibile sunt numai societati functionand pe Legea 31 / 1990 sunt si ONG-urile eligibile. Principiul evitarii dublei finantari publice nu e legat de forma juridica - si daca esti firma nu e ok ca pentru acelasi proiect sa primesti subventii din doua programe de finantare diferite - de obicei in ghidurile de finantare sunt prevederi exprese in acest sens