avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 339 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri dinainte de concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri dinainte de concubinaj

Buna ziua! In anul 2015 am achizitionat prin programul prima casa un apartament cu 3 camere. L am renovat si achizitionat partial mobilier si in totalitate electrocasnice cu banii obtinuti in urma partajului din prima casatorie esuata. In anul 2016 la un an de la achizitionarea apartamentului am cunoscut pe actualul meu partener cu care locuiesc de 2 ani si jumatate! In curand am aflat ca este jucator inrait de pacanele si sustine ca dupa 3 ani locuiti impreuna are dreptul la apartament. Nu a participat niciodata cu nimic la plata ratei, aceasta mi o trage direct de pe cardul de salarii banca, nici la cumpararea de mobilier, am mai facut un car si am mai cumparat mobilier! Am 2 fete de crescut dintre care una cu handicap, nu vreau sa ma trezesc ca trebuie sa il despagubesc cu ceva pe el care nu a participat cu nimic pt aceasta casa si tot ce este in ea. El in aceasta perioada a cumparat alimente si a achitat 2 facturi, pe numele meu prin scanare la robotel.Are afacerea proprie castiga foarte bine dar pierde la fel de mult la pacanele. Se fereste, ii este rusine de asta asa ca nu stie foarte multa lume, nici macar cei apropiati sau prietenii lui. Intrebarea mea este: are vreun drept asupra apartamentului meu? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: stefy stefy , utilizator 14:00, 31 Octombrie 2018
Puteți să stați și 100 de ani în concubinaj, nu există în legislația mioritică o reglementare care să-l îndrituiască pe concubinul neproprietar să pretindă un drept de proprietate asupra bunului concubinului proprietar.
Va multumesc pt raspuns! Eu termin ratele la prima casa peste....27 de ani, de aceea el sustine ca daca cumpara alimente e ca si cum ar plati la casa o parte din rata

stefy stefy a scris:

Buna ziua! In anul 2015 am achizitionat prin programul prima casa un apartament cu 3 camere. L am renovat si achizitionat partial mobilier si in totalitate electrocasnice cu banii obtinuti in urma partajului din prima casatorie esuata. In anul 2016 la un an de la achizitionarea apartamentului am cunoscut pe actualul meu partener cu care locuiesc de 2 ani si jumatate! In curand am aflat ca este jucator inrait de pacanele si sustine ca dupa 3 ani locuiti impreuna are dreptul la apartament. Nu a participat niciodata cu nimic la plata ratei, aceasta mi o trage direct de pe cardul de salarii banca, nici la cumpararea de mobilier, am mai facut un car si am mai cumparat mobilier! Am 2 fete de crescut dintre care una cu handicap, nu vreau sa ma trezesc ca trebuie sa il despagubesc cu ceva pe el care nu a participat cu nimic pt aceasta casa si tot ce este in ea. El in aceasta perioada a cumparat alimente si a achitat 2 facturi, pe numele meu prin scanare la robotel.Are afacerea proprie castiga foarte bine dar pierde la fel de mult la pacanele. Se fereste, ii este rusine de asta asa ca nu stie foarte multa lume, nici macar cei apropiati sau prietenii lui. Intrebarea mea este: are vreun drept asupra apartamentului meu? Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. as avea nevoie de un sfat: cu doi ani în urma am ... ElenaEle89 ElenaEle89 Bună ziua. As avea nevoie de un sfat: cu doi ani în urma am achiziționat un apartament prin programul prima casa cu prietenul meu, la care eu am achitat ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! viitorul ginere prin programul prima casă a accesat ... Irina Petrescu 11 Irina Petrescu 11 Bună ziua! Viitorul ginere, prin programul \"Prima Casă\" a accesat un credit imobiliar pentru o perioadă de 30 ani. Cu prilejul nunții, împreună cu ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica morarusorin50 morarusorin50 buna ziua ma numesc moraru sorin .am cumparat o casa an rate direct de la proprietar ,ulterior am cunoscut o fata care traiesc an concubinaj ,daca ne despartim ... (vezi toată discuția)