avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As avea nevoie de un sfat: cu doi ani în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As avea nevoie de un sfat: cu doi ani în urma am ...

Bună ziua. As avea nevoie de un sfat: cu doi ani în urma am achiziționat un apartament prin programul prima casa cu prietenul meu, la care eu am achitat avansul (exista documente doveditoare), dar în contractul căruia, din păcate eu nu am fost înregistrată în niciun fel. Anul trecut prietenul meu a decedat. Dansul a crescut la casa de copii și nu a ținut niciun fel de legătură cu familia. Eu, în calitate de concubina as putea deschide dezbatere de moștenire sau face altfel de demersuri legale pentru ai găsi familia (despre care nu se știe nimic) și pentru a prelua creanța apartamentului?
Mulțumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:23, 4 August 2020
cu privire la mostenire in general:
din pacate, nu il mosteniti.
daca nu se gasesc rude care sa il mosteneasca, mostenirea va deveni vacanta si o va culege statul.
cu privire la acel imobil ca eventuala parte a mostenirii:
apartamentul era deja achitat?
Nu este achitat, se plătesc rate lunare timp de 30 de ani. Pentru o perioada contul din care se retrage rata este alimentat, însa când se vor termina sa știu dacă mai are sens sa îl mai alimentez sau nu

Geanina DRIAN a scris:

cu privire la mostenire in general:
din pacate, nu il mosteniti.
daca nu se gasesc rude care sa il mosteneasca, mostenirea va deveni vacanta si o va culege statul.
cu privire la acel imobil ca eventuala parte a mostenirii:
apartamentul era deja achitat?

Ultima modificare: Marți, 4 August 2020
ElenaEle89, utilizator
nu il mai alimentati si stati acolo pana socotiti dvs ca v-ati recuperat investitia.
puteti lua mobilierul daca exista.
Ultima modificare: Marți, 4 August 2020
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri dinainte de concubinaj stefy stefy stefy stefy Buna ziua! In anul 2015 am achizitionat prin programul prima casa un apartament cu 3 camere. L am renovat si achizitionat partial mobilier si in totalitate ... (vezi toată discuția)
Mostenirea copilului concubinului gabyvinter gabyvinter buna. am o prietena care a stat in concubinaj 11 ani in concubinaj. Apartamentul este cumparat de amandoi in contract sunt trecuti amandoi , cu parti egale. in ... (vezi toată discuția)
Buna seara.acum sapte saptamani mi-a murit concubina. traiam impreuna ... mary_nyk mary_nyk buna seara.acum sapte saptamani mi-a murit concubina.traiam impreuna de 16 ani,dar fara acte(nu hartia ne tine,imi spunea mereu).de vreo 4 ani contractasem ... (vezi toată discuția)