Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. As avea nevoie de un sfat: cu doi ani în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. As avea nevoie de un sfat: cu doi ani în urma am ...

Bună ziua. As avea nevoie de un sfat: cu doi ani în urma am achiziționat un apartament prin programul prima casa cu prietenul meu, la care eu am achitat avansul (exista documente doveditoare), dar în contractul căruia, din păcate eu nu am fost înregistrată în niciun fel. Anul trecut prietenul meu a decedat. Dansul a crescut la casa de copii și nu a ținut niciun fel de legătură cu familia. Eu, în calitate de concubina as putea deschide dezbatere de moștenire sau face altfel de demersuri legale pentru ai găsi familia (despre care nu se știe nimic) și pentru a prelua creanța apartamentului?
Mulțumesc anticipat pentru raspuns
cu privire la mostenire in general:
din pacate, nu il mosteniti.
daca nu se gasesc rude care sa il mosteneasca, mostenirea va deveni vacanta si o va culege statul.
cu privire la acel imobil ca eventuala parte a mostenirii:
apartamentul era deja achitat?
Nu este achitat, se plătesc rate lunare timp de 30 de ani. Pentru o perioada contul din care se retrage rata este alimentat, însa când se vor termina sa știu dacă mai are sens sa îl mai alimentez sau nu

Geanina DRIAN a scris:

cu privire la mostenire in general:
din pacate, nu il mosteniti.
daca nu se gasesc rude care sa il mosteneasca, mostenirea va deveni vacanta si o va culege statul.
cu privire la acel imobil ca eventuala parte a mostenirii:
apartamentul era deja achitat?

ElenaEle89, utilizator
nu il mai alimentati si stati acolo pana socotiti dvs ca v-ati recuperat investitia.
puteti lua mobilierul daca exista.
gi-jane2, moderator