avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Buna ziua,
Mi-am deschis si eu un PFA cu norma de venit (cod caen 9511) in 22.02.2018. La deschidere am depus declaratia 220.
Ce declaratii trebuie sa mai depun si cand trebuiesc depuse?
Cand trebuie sa platesc CAS, CASS si impozit ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:20, 9 Mai 2018
O sa trebuiasca sa depuneti pana pe 15 iulie 2018 declaratia unica 212.
Plata impozitului si contributiilor sociale se efectuează la bugetul de stat până la data de 15 martie inclusiv a anului fiscal următor celui de realizare a venitului.
În anul 2018 se acordă următoarele bonificaţii:
a) pentru depunerea declaraţiei unice privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice prin mijloace electronice de transmitere la distanţă conform art. 79 din Legea nr. 207/2015, cu modificările şi completările ulterioare, până la 15 iulie 2018 inclusiv, se acordă o bonificaţie de 5% din impozitul pe venit plătit integral până la 15 martie 2019 inclusiv,
reprezentând obligaţiile fiscale anuale pentru anul 2018. Valoarea bonificaţiei diminuează
impozitul pe venitul net anual plătit;
b) pentru plata cu anticipaţie a impozitului pe venit se acordă o bonificaţie de 5% din impozitul pe
venit anual estimat plătit integral până la 15 decembrie 2018 inclusiv. Valoarea bonificaţiei
diminuează impozitul pe venitul net anual estimat plătit.
Va rog sa cititi mai detaliat in oug 18 din 2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare declaratie unica 2019- bonificatii emiliaciotir emiliaciotir Buna ziua, Avem un PFA in sistem real cu plata impozitului estimat pana pe 15 decembrie efectuata si declaratia depusa pana pe 31 iulie 2018. In sectiunea ... (vezi toată discuția)
De ce nu am primit bonificatia de 10% pentru plata cu anticipatie a cas pe 2017? MariaTulbure MariaTulbure In data de 31 octombrie 2018 am platit contributia de asigurari sociale pentru anul 2017. Pe Decizia de impunere se mentioneaza urmatoarele: \"Pentru plata cu ... (vezi toată discuția)
Dec 212 decizie de impunere Caddy23 Caddy23 Buna ziua, Am depus dec 212, pentru venituri realizate in anul 2017,dar nu am primit decizia de impunere. Cum sa procedez mai departe ? (vezi toată discuția)