Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Dispozitie primar-fisa postului
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Dispozitie primar-fisa postului

Primarul poate emite o dispozitie catre un sef de compartiment pentru ca acesta sa intocmeasca fisa postului unui functionar public (din subordinea sa) cu atributiunile pe care le vrea primarul?
brandon99, utilizator
Primarul poate emite o astfel de dispozitie .
Multumesc frumos pentru raspuns, domnule Cornel!
In baza carei legi primarul poate da o dispozitie cu privire la completarea fisei de post pentru un functionar public?
Legea 188/1999
art.45
....
(2) Funcționarul public este obligat să se conformeze dispozițiilor primite de la superiorii ierarhici.
(3) Funcționarul public are dreptul să refuze, în scris și motivat, îndeplinirea dispozițiilor primite de la superiorul ierarhic, dacă le consideră ilegale. Dacă cel care a emis dispoziția o formulează în scris, funcționarul public este obligat să o execute, cu excepția cazului în care aceasta este vădit ilegală. Funcționarul public are îndatorirea să aducă la cunoștință superiorului ierarhic al persoanei care a emis dispoziția astfel de situații.

art.117
Dispozițiile prezentei legi se completează cu prevederile legislației muncii, precum și cu reglementările de drept comun civile, administrative sau penale, după caz, în măsura în care nu contravin legislației specifice funcției publice.

Codul Muncii
art.40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
......
Multumesc mult pentru raspuns!