Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Fisa post functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Fisa post functionari publici

Este legal sa se inscrie in fisa postului "ORICE ALTE ARTIBUTII PRIMITE DE LA SEFUL IERARHIC SUPERIOR ..."?
Nimeni nu va poate spune daca este legal sau nu acest lucru, intrucat continutul fisei postului nu este reglementat expres in legislatie.

In situatia in care intr-o fisa a postului exista asa ceva, salariatul poate semna fisa postului cu mentiunea "sub rezerva legalitatii acelor atributii care nu sunt in concordanta cu postul ocupat".

Potrivit alin.3 al art.45 din Legea 188/1999, "funcţionarul public are dreptul să refuze, în scris şi motivat, îndeplinirea dispoziţiilor primite de la superiorul ierarhic, dacă le consideră ilegale. Dacă cel care a emis dispoziţia o formulează în scris, funcţionarul public este obligat să o execute, cu excepţia cazului în care aceasta este vădit ilegală. Funcţionarul public are îndatorirea să aducă la cunoştinţă superiorului ierarhic al persoanei care a emis dispoziţia astfel de situaţii".