avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Comanda achitata si neonorata
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Comanda achitata si neonorata

Acum ceva timp am cumparat de la un magazin de mobila o serie de produse. Cand spun ca le-am cumparat ma refer la faptul ca le-am achitat, suma fiindu-mi retinuta de pe card.
Tot in acel moment mi s-a promis ca in interval de 3-4 saptamani voi primi produsele.
Comanda am achitatt-o pe 3 octombrie si evident a trecut luna, iar cei de la magazin ma tot amana. Saptamana trecuta cand am fost la ei sa discutam detaliile livrarii mi-au zis ca vine comanda saptamana asta. Astazi cand am sunat imi-au spus ca vine comanda saptamana viitoare.
Bineinteles ca m-am enervat si in urma discutiilor mai aprinse mi-au promis ca-mi va fi livrata comanda sambata.
In conditiile in care nu-mi va fi livrata comanda, as dori sa stiu daca exista vreo posibilitate de renuntare la comanda si recuperarea sumei incasate de catre magazin.
Nu mi se pare corect sa achit si sa nu beneficiez de produs si sa nu am nici o siguranta in ceea ce priveste livrarea produselor.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:37, 6 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Încercați să sesizati ANPC daca nu rezolvați amiabil.
Se poate si prin justiție dar durează mult.
Multumesc pentru raspuns!
As dori sa stiu daca exista vreo cale legala de a renunta la comanda platita si neonorata.
Nu-mi plac oamenii care ma duc cu zaharelul si cred ca nu sunt seriosi daca recurg la astfel de tactici.
Nu stiu ce contract aveti cu ei.
Dacă nu a respectat contractul trebuie să sa dea banii inapoi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselaciune Ali_Cipi Ali_Cipi Bună ziua! În data de 13.01.2917, am încheiat un contract cu o persoana fizica pt execuția unei mobile pentru care am achitat 70% avans (1000 euro). ... (vezi toată discuția)
Flanco - produse platite si nelivrate elyn elyn Buna ziua, Am achizitionat in data de 20.11.2016 prin intermediul unui credit Cetelem 2 produse electrocasnice din magazinul Flanco Mega Mall. Mi s-a ... (vezi toată discuția)
Restituire avans contract vanzare-cumparare produs electrocasnic TatianaTM TatianaTM Buna ziua. Ma puteti ajuta va rog in problema urmatoare. Am semnat un contract de vanzare cumparare a unui produs electrocasnic in valoare de 3000 euro. ... (vezi toată discuția)