Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Călătorie în străinătate cu minori
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Călătorie în străinătate cu minori

Bună tuturor.
Am o întrebare? Cum și cui sa ma adresez pentru a călători în străinătate cu copiii minori, fiind divorțată și având custodie comuna?
Am divorțat de tatăl copiilor, am primit custodie comuna, copiii se afla la mine. Tatăl are drept de vizita lunar, nu a făcut o niciodată și nici pensia alimentara nu plătește... Din iunie 2017 pana acum a dat 1500 lei și aia asa cu taraita din 33,33% din salariu minim pe economie cum a fost obligat.
Vreau sa merg în vacanta în străinătate la rude cu ei și el nu este de acord.... Plus ca trebuie sa le fac și pașapoarte și nu știu unde sa depun cererile.... La instanta unde au domiciliul minorii sau la domiciliu tatălui?
Mulțumesc anticipat
adina0423, utilizator
Ambii parinti au dreptul de calatori impreuna cu copii acestora, in caz de neintelegere urmand a se pronunta instanta de judecata, astfel cum prevede Legea nr. 272/2004.

Daca tatal refuza, consimtamantul tatalui de a va da acordul pentru iesirea din tara a minorilor poate fi suplinit de catre instanta, trebuie pornita actiune in acest sens.
Atasati documentele de calatorie, care sa contina neparat perioada concediului.
Unde trebuie sa depun acțiune?

CABINET DE AVOCAT SERNI VIVIANA-CARMEN a scris:

Ambii parinti au dreptul de calatori impreuna cu copii acestora, in caz de neintelegere urmand a se pronunta instanta de judecata, astfel cum prevede Legea nr. 272/2004.

Daca tatal refuza, consimtamantul tatalui de a va da acordul pentru iesirea din tara a minorilor poate fi suplinit de catre instanta, trebuie pornita actiune in acest sens.
Atasati documentele de calatorie, care sa contina neparat perioada concediului.

La judecatoria din circumscriptia teritoriala unde au domiciliul copiii.
Buna seara,
Daca tatal nu va da acordul notarial atat pentru pasaport cat si pentru iesirea din tara atunci va trebui sa va adresati instantei solicitand sa se pronunte o sentinta care sa suplineasca aceste acorduri.
Dupa aceia va adresati atat serviciului pasapoarte si veti putea iesi din tara cu minorii.
Da, prin instanta se pot da aceste acorduri (parental si pentru pasaport), pe calea ordonantei presedintiale.
Judecata se face de urgenta, prezenta dvs nu este obligatorie daca aveti avocat.