Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon tva pentru pfa 2018
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon tva pentru pfa 2018

Buna ziua,
Care este plafonul ca un pfa sa devina platitor de tva in 2018?
Multumescc
Din codul fiscal ART. 310 - Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 266 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 88.500 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie, respectiv 300.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 268 alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 294 alin. (2) lit. b). Norme metodologice
La pfa cifra de afaceri cuprinde veniturile din facturile si ale documente, emise chiar daca nu au fost inca incasate.
george-neagu, moderator