Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Norme metodologice legea 196/2018
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Norme metodologice legea 196/2018

Pentru aplicarea legii 196/2018 trebuie norme metodologice
Legea nu mentioneaza elaborarea de norme metodologice. Se mentioneaza:
-Art.108
(1) În termen de 3 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, Ministerul Educaţiei Naţionale şi Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, în colaborare cu asociaţiile profesionale şi de reprezentare ale asociaţiilor de proprietari propun actualizarea standardului
ocupaţional privind ocupaţia de administrator de condominii.
(2) În termen de 3 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, se emite un ordin al ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice privind aprobarea conţinutului-cadru al statutului şi al regulamentului de condominiu.
Legiuitorul pentru a simplifica procedura de intelegere si de aplicare a disp L nr 196/2018.a inteles sa includa dispozitii de aplicare in partea a 2-a a legii,respectiv repartizarea costurilor de intretinere
Vă mulțumesc frumos pentru informare !