Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba

Cu tot respectul si toata increderea revin si cer ajutor.Am lucrat opt zile la o societate dar nu am semnat contractul de munca.Am refuzat acest lucru si am incetat colaborarea intrucat, asa cum am mai spus, am considerat ca mi se incalca dreptul la egalitate de sansa.Lucrurile au stat asa: colega cu care am lucrat nu m-a vrut pe mine pe postul respectiv, avand niste interese personale( dorinta de a fi salarizata dublu o perioada si o alta persoana care se pare ca era ruda)- lucru pe care l-a recunoscut dar numai fata de mine nu si fata de angajator.Era un domeniu nou pentru mine dar m-am straduit si am invatat mersul lucrurilor in doar trei zile, zile care au fost un adevarat cosmar: reprosuri si sicane la fiecare pas.Am tacut si am suportat in ideea ca odata ce vom trce fiecare pe tura ei aceste lucruri vor inceta.Am lucrat singura, neasistata, patru ture- timp in care m-am achitat cu succes de toate sarcinile de serviciu.A venit ziua in care trebuia sa semnez contractul de munca ce mi-a fost adus de catre angajator.Din discutiile cu angajatorul, am inteles ca fusesem vorbita numai de rau de catre colega mea.Asa cum era normal, am incercat sa ma apar dar nu mi-a fost ascultat nici macar un cuvant pe motiv ca ea este cea veche.Am adus argumente si dovezi, care nu au fost luate in seama.Faptul ca eram cea noua a atarnat mai mult decat adevarul.In aceste conditii am refuzat sa semnez contractul de munca nedorind sa continui sa lucrez intr-un mediu ostil.Am intrebat cum voi fi platita pentru orele lucrate si mi s-a spus ca intai se vor calcula cele doua inventare efectuate la interval de trei zile.Am stabilit sa dau un telefon peste cateva zile.Am sunat si a cazut cerul pe mine.Mi s-a spus intai ca a fost perioada de training si ca nu se plateste.Am argumentat spunand ca legea nu prevede perioada de training ci perioada de proba care se plateste.Vazand ca sunt informata asupra drepturilor mele, a schimbat tactica spunand ca de fapt lucrasem doar patru zile singura si, pentru mine cel mai grav lucru, ca in decursul celor trei zile se iesise lipsa la inventar cu 90 lei si ca i s-a spus ca pe tura mea atat productia cat si vanzarea au fost mai mici si ca eu as fi raspunzatoare de lipsa. L-am rugat pe angajator sa verifice rolele de casa din zilele respective care arata cu totul altceva. A acceptat acest lucru doar la insistente desi tot timpul a spus ca nu trebuie sa mai insist deoarece el s-a consolat cu ideea.Am stabilit sa revin cu alt telefon.Am revenit si raspunsul a fost ca este adevarat ce i s-a spus.Acele role pot dovedi,insa,oricand contrariul.A ramas ca va face niste calcule si ca ma va anunta ce mi se mai cuvine de plata.Neprimind nici un raspuns, astazi am sunat din nou.Mi s-a spus ca mi se vor plati doar cele patru ture din care se va scadea lipsa, asta insemnand ca urmeaza sa mai primesc doar 40 lei, si ca s-a saturat de persoane care cer ce nu li se cuvine.Ce pot face in aceasta situatie?Este o poveste dureroasa pentru mine si probabil li se mai intampla si altora acelasi lucru.Ce ma sfatuiti?Sa mai lupt pentru drepturile mele sau sa astept ca Dumnezeu sa scoata adevarul la iveala si sa faca dreptate? Va multumesc pentru ca sunteti aici si ca ne poate sfatui si pe noi, cei mici si fara bani, cineva.
In primul rand nu trebuia sa incepeti munca fara contract de munca, fisa de post semnata, protectia muncii, etc.
Avand in vedere ca nu a existat o fisa de post semnata nu are cum sa va imputa nimic.
In acest moment puteti sesiza Inspectia Muncii si puteti merge in instanta pentru recuperarea drepturilor legal cuvenite si neacordate.
Anterior acestor demersuri puteti merge la societate sa depuneti o cerere pentru achitatrea drepturilor salariale cuvenite pe perioada lucrata. Cererea sa fie in dublu exemplar si pe care obtineti un numar de inregistrare de la secretariat sau biroul Resurse Umane. Au termen 30 de zile sa va raspunda.
Din punct de vedere strict juridic, modul cel mai indicat de rezolvare a problemei (in lipsa unei intelegeri si a unui deplin acord intre parti), il reprezinta introducerea unei actiuni in instanta pentru obligarea fostului angajator la plata integrala a drepturilor ce vi se cuvin si la plata cheltuielilor de judecata. In acest caz, angajatorului ii va reveni obligatia sa probeze cele sustinute despre dvs., iar dvs. numai existenta raporturilor de munca (in situatia in care angajatorul nu le-ar recunoaste/ spuneti ca nu ati incheiat contract de munca pt. perioada de proba si va sfatuiesc sa nu mai acceptati asta altadata!)
Avind in vedere insa, atat perioada scurta de timp (8 zile) in care ati lucrat, precum si faptul ca un proces in instanta presupune ceva timp pana la castigarea si realizarea efectiva a drepturilor pretinse, dvs. alegeti ce veti face. Oricum, un mare castig il va reprezenta si "invatatura trasa din greseli", asa incat altadata sa solicitati incheierea unui CIM (sau chiar a unui contract pe perioada determinata) cu stabilirea perioadei de proba, precum si a drepturilor si obligatiilor partilor inclusiv pentru aceasta perioada! , asa cum permite legislatia.