Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba

se plateste perioada de proba daca nu s-a finalizat incheierea contractului de munca? am lucrat timp de opt zile la o societate. nu am semnat un contract din prima zi.dupa patru zile de asa zis training am intrat in activitatea propriu zisa. contractul de munca mi-a fost adus sa il semnez dupa inca patru zile.am refuzat sa il semnez si am incheiat colaborarea intrucat mi se incalca pe fata dreptul la egalitatea de sansa stipulat in contract.
perioada de proba se plateste. incheierea CIM se face cu data primei zile de munca, chiar daca se stabileste conform Codului Muncii, o perioada de proba.
1. Perioada de proba este inclusa in CIM si in acest timp salariatul beneficiaza de toate drepturile conferite de lege.
2. Cei mai multi angajatori prefera sa acorde perioada de proba prin munca "la negru", ceeea ce este ilegal.
3. Faceti o sesizare la ITM si demonstrati ca ati lucrat efectiv si nu v-a facut CIM.
Perioada de proba este parte din perioada lucrata la o societate si presupune semnarea contractului din prima zi, fara amanari pentru asa-numite training-uri sau probe suplimentare. Acest lucru inseamna ca aveti aceleasi drepturi ca orice salariat al societatii - salariu, bonuri de masa daca firma le acorda, concediu, etc.

Asta e regula conform legii. Problema este alta - dumneavoastra nu ati semnat contractul de munca. Fara semnatura Dvs. angajatorul nu poate inregistra contractul la ITM si totodata nu va poate include in nici un stat de plata, deci nu va poate plati. Incercati sa luati legatura cu angajatorul pentru a lamuri situatia aceasta.

Avand in vedere ca ati refuzat semnarea CIM inseamna ca angajatorul nu a putut inregistra la ITM contractul dvs. Ca atare, nu poate demonstra ca ati lucrat, decat daca ar recunoaste ca ati lucrat la negru. Cred ca v-ati cam grabit in a refuza semnarea CIM. L-ati pus in imposibilitatea de a va trece in vreun stat de plata.

Nu inteleg la ce va referiti cand spuneti ca vi se incalca flagrant "dreptul la egalitatea de sansa". Ar fi interesant ptr toti daca ne-ati putea explica.

Multumim
ancuta ursulet a scris:

se plateste perioada de proba daca nu s-a finalizat incheierea contractului de munca? am lucrat timp de opt zile la o societate. nu am semnat un contract din prima zi.dupa patru zile de asa zis training am intrat in activitatea propriu zisa. contractul de munca mi-a fost adus sa il semnez dupa inca patru zile.am refuzat sa il semnez si am incheiat colaborarea intrucat mi se incalca pe fata dreptul la egalitatea de sansa stipulat in contract.

Nu exista perioada de proba neacoperita de contract de munca. Perioada de proba se include in contract , practic contractul incepe cu prima zi de munca. Contractul trebuie semnat in aceasta prima zi de munca.