Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare bani imprumutati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare bani imprumutati

Buna ziua!

Cum poate cineva ce a imprumutat o suma de bani partenerului de concubinaj sa-si recupereze banii dupa incetarea relatiei?

Singurele dovezi ce pot fi aduse in prezent sunt:
- Inculpatul se afla in executare silita de catre stat deoarece nu isi platise taxele
- La mai putin de o saptamana dupa primirea notificarii executarii silite de catre inculpat, apelantul face un credit pentru suma de bani de care avea nevoie inculpatul
- La doua saptamani de la primirea notificarii executarii, inculpatul achita suma restanta.

M-ar ajuta foarte mult daca mi-ati putea da si articolele pe care va argumentati raspunsul.

Multumesc frumos!
Buna seara,
Daca nu aveti nicio dovada SCRISA a IMPRUMUTULUI atunci se vor aplica prevederile art. 309 alin. 2 C.Pr.Civ.
Este considerata dovada valida conversatia scrisa electronic (messenger/whatsapp/sms) ? Si cum se poate folosi aceasta?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Daca nu aveti nicio dovada SCRISA a IMPRUMUTULUI atunci se vor aplica prevederile art. 309 alin. 2 C.Pr.Civ.