avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare bani imprumutati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare bani imprumutati

Buna ziua!

Cum poate cineva ce a imprumutat o suma de bani partenerului de concubinaj sa-si recupereze banii dupa incetarea relatiei?

Singurele dovezi ce pot fi aduse in prezent sunt:
- Inculpatul se afla in executare silita de catre stat deoarece nu isi platise taxele
- La mai putin de o saptamana dupa primirea notificarii executarii silite de catre inculpat, apelantul face un credit pentru suma de bani de care avea nevoie inculpatul
- La doua saptamani de la primirea notificarii executarii, inculpatul achita suma restanta.

M-ar ajuta foarte mult daca mi-ati putea da si articolele pe care va argumentati raspunsul.

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Alex0895 , utilizator 20:04, 13 Noiembrie 2018
Buna seara,
Daca nu aveti nicio dovada SCRISA a IMPRUMUTULUI atunci se vor aplica prevederile art. 309 alin. 2 C.Pr.Civ.
Este considerata dovada valida conversatia scrisa electronic (messenger/whatsapp/sms) ? Si cum se poate folosi aceasta?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Daca nu aveti nicio dovada SCRISA a IMPRUMUTULUI atunci se vor aplica prevederile art. 309 alin. 2 C.Pr.Civ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani imprumutati far act la mana Adriana Anastase Adriana Anastase Am imprumutat bani unei prietene in strainatate fara act la mana dar am o conversatie pe Messenger in care ea imi zice ca :stiu ca am sa-ti dau 1900 euro ... (vezi toată discuția)
Datorie MGabi97 MGabi97 Bună ziua!In urma cu 3 luni am dat imprumut suma de 2600 lei..De atunci sunt mințit și amânat că o sa primesc banii..Am martor și dovezi (conversațiile ... (vezi toată discuția)
Datorie gabriel.mih gabriel.mih In urma cu un an si ceva am imprumutat unui \"prieten\" suma de 650 lei, 500 de lei au fost trimisi prin cont bancar si apare in extrasul de cont iar 150 lei ... (vezi toată discuția)