avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general descarcare gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

descarcare gestiune

buna ziua,
sunt foarte nelamurita vis a vis de descarcarea de gestiune a unui magazin cu vanzare cu amanuntul,intrucat calculatorul genereaza o descarcare diferita de cea manuala pe care o fac eu.Asupra procentului k suntem la fel,dar la ct 378 avem val diferite,implicit si la 607.
Am discutat si cu alti contabili si deja sunt 4 sume diferite.
Va rog mult ajutati-ma sa determin corect pe 378;de asemenea eu fac verificarea sf 371*19/119 = sf 4428
Dar cum pot verifica sf 378 sa fie cel corect aferent stocului ramas.
eu in balanta am urmatoarele coloane :sold initial inceput an,rulaje luna curenta,rulaje anterioare,total sume si sold final.

multumesc mult
Cel mai recent răspuns: ursuloaica , utilizator 17:17, 16 Noiembrie 2009
Depinde de formula de calcul K.
Eu stiu ca in practica se folosesc 2 formule:

1. k= si+rc378 / (si+rd371-si+rc4428)
2. k= si+rc378 / si+rd371

Pt 1 k se aplica la 707 (val fara tva a vinzarilor inclusiv vinzarea lunii in curs). Din valoarea rezultata se scade tsd 378 si se obtine adaosul aferent vinzarii de inreg in luna curenta. K fiind calculat fara influenta tva neexigibil normal este sa se aplice la valoarea fara tva a vinzarilor.
Pt 2 k se aplica la tsc 371 plus vinzarea cu tva a lunii in curs (sau la 707 inclus luna in curs plus tva-ul colectat aferent lui). Din val rezultata se scade tsd 378 si se obtine adaosul aferent vinzarii de inreg in luna curenta. K fiind calculat cu influenta tva neexigibil normal este sa se aplice la valoarea cu tva a vinzarilor.


In ambele cazuri soldul la 371*k=soldul 378.
Daca k este la fel (aici ar mai putea iesii diferente, dar foarte mici in fuctie de metoda de calcul, rlaje cumulate, rulaje din luna) nu vad unde sa gresesti, poate incurci adausul comercial aferent marfurilor din stoc cu adausul aferent marfurilor vandute

k=(sic 378+rc378)/((sid371+rd371)-(sic4428+rc4428))

adaus descarcat= k* rc707-rd378

tva neexigibil= rc707*19/100

cost marfuri (607) diferenta din rc707
CIUPALAS a scris:

Daca k este la fel (aici ar mai putea iesii diferente, dar foarte mici in fuctie de metoda de calcul, rlaje cumulate, rulaje din luna) nu vad unde sa gresesti, poate incurci adausul comercial aferent marfurilor din stoc cu adausul aferent marfurilor vandute

k=(sic 378+rc378)/((sid371+rd371)-(sic4428+rc4428))

adaus descarcat= k* rc707-rd378

tva neexigibil= rc707*19/100

cost marfuri (607) diferenta din rc707

este vorba de rc 707 si rd 378 in luna?
si cum verific ca 378 soldul final este corect pt sf 371

multumesc
K reprezinta adaosul mediu aferent stocurilor +intrarilor de la inceputul anului pina in prezent. Atunci el trebuie aplicat la vinzarile de la inceputul anului pina in prezent.

Ceea ce rezulta este adaosul aferent vinzarilor anuale, iar pt a afla adaosul lunii curente trebuie scazut TSD 378 din luna precedenta.

Dupa inreg desc gest luna curenta, soldul 371*k=sold 378.
Numai daca se respecta cele de mai sus se respecta verificarea pe sold.
Ultima modificare: Vineri, 13 Noiembrie 2009
t.simona, utilizator
multumesc tuturor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Descarcare gestiune gabitza1980 gabitza1980 Buna ziua.Am si eu urmat.situatie: 1.o societate neplatitoare de TVA care desf.comert.cu amanuntul : CANT.=25 BC P.U = 1.3 RON/BC ... (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune minodorap minodorap buna seara, as dori sa ma lamuriti daca se poate in legatura cu o problema, calculez k pt. descarcare gestiune prin formula cunoscuta cu SI si RC,RD,pana ... (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune anairam_unid anairam_unid Buna ziua, Am o firma care are comert cu amanuntul insa a vandut doar cu factura ,firma este neplatitoare de tva.Intrebarea mea este cum se descarca ... (vezi toată discuția)