Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general descarcare gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

descarcare gestiune

buna seara,
as dori sa ma lamuriti daca se poate in legatura cu o problema,
calculez k pt. descarcare gestiune prin formula cunoscuta cu SI si RC,RD,pana aici totul este ok;la descarcare pana acum am mers pe 378=kx RC 707,iar 4428=RC 707X19/100
-de curand am aflat ca adaosul descarcat(378)=kxRC 707-RD378

-intrebarea mea este -cum e corect?
RD al 378 in perioada este luat in calcul la calculul k... este corect 378=Kx707
K fiind calculat prin formula (SI+Rulaj an) 378 / (SI+rulaj an) 371 reprezinta in fiecare luna rulajul de la inceputul anului pina la sf lunii respective.
Normal atunci este el sa fie raportat tot la vinzarile anuale. Pt usurarea calculelor (nu se poate lua total sume 707 ptr ca ele nu includ tva) se aplica coeficientul la Total sume creditoare 371+vinzarile din luna curenta.
Suma rezultata reprezinta adaosul marfii vindute de la inceputul anului din care, pt a afla suma aferenta lunii in curs, se scade Total sume D 378.

Dupa inregistrarea notelor, soldul lui 371 inmultit cu K trebuie sa fie egal cu soldul lui 378.

k= (si 378 + RD 378 cumulat de la inceputul anului)/SI371+DC371 cumulat de la inceputul anului

AC afer marfurilor iesite (378) = K*RC707
TVA neex afer mf iesite (4428) = RC707 * 19%
Valoare cheltuiala cu marfurile (607) = Val vanzare inclusiv tva - AC aferent mf iesite - TVA neex afer mf iesite

Articolul este:

% = 371 Val vanzare inclusiv tva
607 cheltuiala cu marfurile
378 AC afer marfurilor iesite
4428 TVA neex afer mf iesite