Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauzele la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauzele la locul de munca

Sunt angajat part-time la o companie "X" mi se cere sa vin cu 15-20 de minute mai devreme pentru a lua pauză , avand im vedere ca lucrez part-time si rezist fara pauza ,pot cere sa se adauge la orele de munca ?Spre exemplu dupa 3 zile lucrate sa se aduague 1h la programul total?
Salariatii incadrati cu timp partial de munca , nu pot efectua ore suplimentare.

Primirea la munca a unui salariat in afara programului de lucru stabilit in cadru contractelor individuale de munca cu timp partial, constitutie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei.