Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca part-time, ore suplimentare ( ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca part-time, ore suplimentare ( riscuri si sanctiuni )

Care sunt riscurile/sanctiunile pentru un angajator dar si un angajat daca in urma unui contract part-time , angajatul presteaza ore suplimentare foarte des ?
Constituie contraventie primirea la munca a unuia sau a mai multor salariati in afara programului de lucru stabilit in cadrul contractelor individuale de munca cu timp partial, cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei.

Constatarea contraventiei si aplicarea sanctiunili se fac de catre inspectorii de munca.
iar angajatul nu risca si el sa primeasca o amenda?
Multumesc pentru raspuns
Pentru angajat/a nu exista sanctiune ....