Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare in invatamant

Buna ziua! As dori sa ma lamuriti daca concediul crestere copil se considera vechime in invatamant si daca se ia in considerare la salariul de incadrare. Mentionez ca sunt educatoare si am beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului in baza O.U. G nr.111 din 2010 cu modificarile si completarile ulterioare dupa cum urmeaza: de la 14. 03 2011 pana la 2.09.2016, au fost practic 3 concedii, 3 sarcini consecutive. Mi s-a spus la scolala ca se considera vechime in munca dar nu si in invatamant, in consecinta am fost incadrata la o transa de vechime intre 3 si 5 ani, atat cat am lucrat efectiv fara a se lua in considerare concediul crestere copil. Va multumesc!
Legea nr. 63/2011 privind încadrarea și salarizarea în anul 2011 a personalului didactic și didactic auxiliar din învățământ, in vigoare de la 13 mai 2011 până la 31 iulie 2016, prevedea :

"Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată acordat în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, precum şi perioada în care personalul didactic a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la catedră, respectiv perioadele în care personalul didactic a avut catedră rezervată în învăţământ, nu întrerup vechimea în învăţământ. Aceste perioade nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate.

In opinia mea, perioada mentionata de dvs este condiserata vechime in invatamant.