Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordin deplasare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordin deplasare

Buna ziua. Semnatura "titularului de avans" pe ordinul de deplasare este obligatorie chiar daca acesta nu a primit avans?Nu gasesc ceva concret in ordinul 2634/2015. Va multumesc pt eventualele raspunsuri.

Buna ziua,

Ordinul de deplasare se intocmeste cu ocazia delegarii/detasarii in baza deciziei unilaterale a angajatorului. Salariatul,in cazul in care deconteaza facturi la intoarcere,completeaza pe verso ul ordinului de deplasare felul actului si suma pe fiecare document in parte, dupa care semneaza la titular avans (chiar si ptr avans zero). Daca nu completeaza partea de decontare cheltuieli a ordinului de deplasare, semnatura lui doar va valida deplasarea in sine si concordanta cu pontajul orelor in perioada delegarii. Va completa avans zero, va bara pe rubricile de cheltuieli corespunzator si va semna.
Multumesc frumos!