avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru si intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru si intabulare

Buna seara,
Ad dori sa încep executia castrului pentru mostenirea lasata de parinti mei.
Întrebarea mea este urmatoarea :
Dupa ce se executa cadstru si intbularea,dupa Titlul de Proprietate ,sau dupa gardul existent chiar daca acest gard nu reflecta realitatea din Titlul de Proprietate ?Care este legea care ar stipula acest lucru.
Multumesc pentru ajutorul dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: gs113765 , utilizator 08:58, 26 Noiembrie 2018
Inginerul de Cadastru măsoară imobilul, de la limitele acestuia.
Este o situație destul de frecventa ca suprafață din acte să nu coincidă cu cea de la măsurători.
Dacă rezultă mai putin, se va intabula suprafața din măsurători.
Dacă rezultă mai mult, se va intabula suprafața din act, cu mențiunea că de la măsurători au ieșit x mp
Buna dimineata,
Sa înteleg ca nu exista nici o lege care sa permita executarea cadastrului dupa gard si nu dupa acte ?Totul este lasat la aprecierea domnului inginer de cadastru autorizat ?

Multumesc pentru precizare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai se subintelege ca dupa gard...
Fiecare proprietate are niste limite fizice. Gard, sarma, plasa, franghie, sant, vecini etc.
Dvs aveti in acte 2000 mp, de exemplu. De unde sa se apuce cadastristul de masurat cei 2000 m.p?
Evident, de la gard. Titlul de proprietate e o hartie. Odata aflat pe teren, la fata locului, cum ar putea sa isi dea seama in functie de titlu?
Ultima modificare: Miercuri, 21 Noiembrie 2018
raluk0207, utilizator
Înseamna ca eu ca "vecin" rau intentionat,am mutat gardul 200,nu în linie dreapta ci cum am putut,sa nu ma vada vecinul,se masoara dupa gardul mutat de mine,nu dupa coordonatele ANCPI -ului care sînt centarlizate la nivel de Romania.Deci sa înteleg ca e la mica întelegere.
Multumesc frumos.
Care coordonate ?

Alte discuții în legătură

Cadastre incorecte sau inselatorie? wdy77 wdy77 Am o nelamurire...eu am un teren intravilan de 1876mp pe care am facut cadastrul in oct 2010 fiind 1906 mp masurati in cadastru...vecinii mei vor sa vanda si ... (vezi toată discuția)
Titlul de proprietate Qubik Qubik Între titlul de proprietate pe care il am si suprafața din teren există o diferenta de 1000 mp, adica in loc de 9000, efectiv in teren sunt 8000 bineinteles ... (vezi toată discuția)
Teren in plus la masuratori mih4y mih4y buna ziua ce se poate intampla daca in urma masuratorilor topografice iese teren in plus ? mentionez ca pe actul de proprietate este trecuta o suprafata de ... (vezi toată discuția)