Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Desfiintarea de santier
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Desfiintarea de santier

Speta - constructorul nu mai poate continua executarea lucrarilor, motiv pentru care s-a contractat un alt operator.
vechiul constructor nu doreste sa isi ridice organizarea de santier, aspect ce face ca noul operator sa nu isi poata realiza propria sa organizare de santier. de asemenea nu se poate realiza o organizare de santier intr-o alta locatie intrucat prin autorizatia de construire s-a stabilit locatia respectiva.
Intrebarea este cum pot desfiinta eu beneficiar organizarea de santier a vechiului constructor?
In contractul de prestari servicii incheiat cu vechiul constructor ar trebui sa se regaseasca un capitol "forta majora" in care sa se mentioneze astfel de aspecte legate de incapacitatea de a continua lucrarile de catre constructor.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila/ dupa cum scrie in contractul semnat intre parti puteti deschide actiune in instanta si cere desfiintarea vechii organizari de santier si dupa caz, daune materiale si/ sau daune morale.