Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbaterea mostenirii

Buna ziua!Vreau sa dezbat mostenirea parintilor mei decedati in conditiile in care nici ei nu su fost titulari .Casa e a parintilor tatalui meu care a murit in razboi si a apucat sa si cunoasca fiul si nu au reusit sa faca niciodata nici un act,au mers inainte doar cu niste adeverinte de la primarie si au platit impozite
Buna ziua,
Va trebui sa dezbateti succesiunile succesive adica intai a bunicilor (bunic si bunica) si apoi a parintilor.
Mergeti la un notar sa va explice ce acte va sunt necesare in afara de:
- acte de deces bunici si parinti,
- act de nastere dumneavoastra, certificat de casatorie, C.I.
- acte de proprietate (atatea cate aveti)
Exista si posibilitatea ca acestia sa nu aiba titlu de proprietate, si, prin urmare, sa fie necesara introducerea unei actiuni in constararea uzucapiunii.

Practic, uzucapiunea reprezinta o sanctiune impotriva proprietarului nediligent, care nu si-a exercitat atributele dreptului de proprietate, posesia si folosinta fiind exerciate de catre o terta persoana.( posesia trebuie sa fie utila , neviciata).

Pentru a fi constata uzucapiunea , este necesar sa fie demonstrata, prin martori , posesia de 30 de ani, neviciata ( viiciile posesie fiind clandestinitatea, violenta, discontinuitatea ).

Este incidenta jonctiunea posesiei .(unirea posesiei dumneavoastra, cu posesia autorilor, decedati )

Prin declaratiile de martor se va atesta faptul posesiei indelungate, se va atesta faptul ca limitele terenului nu au comportat modificari, si, de asemenea, nu a existat niciun litigiu, cu privire la imobilul al carei drept de proprietate se solicita a fi dobandit.

Se va proceda la evaluarea si la identificarea terenului, printr-o expertiza tehnica .

Potrivit art. 82 din Legea 71/2011, pentru cazurile in care posesia a inceput inainte de data intrarii in vigoare a noului Cod civil, sunt aplicabile dispozitiile referitoare la uzucapiune in vigoare la data inceperii posesiei.

Dispozitiile art. 930-934 din Noul Cod civil referitoare la uzucapiunea imobiliara se aplica numai in cazurile in care posesia a inceput dupa data intrarii in vigoare a acestuia.

Succes.

Multumesc frumos,dar daca trebuie si a bunicilor nu stiu de unde as putea sa le iau,fiindca bunicul a murit in razboi si nu stim nimic daca are daca nu ,iar bunica nici n am cunoscut-o la fel nu stiu unde l as putea gasi

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Va trebui sa dezbateti succesiunile succesive adica intai a bunicilor (bunic si bunica) si apoi a parintilor.
Mergeti la un notar sa va explice ce acte va sunt necesare in afara de:
- acte de deces bunici si parinti,
- act de nastere dumneavoastra, certificat de casatorie, C.I.
- acte de proprietate (atatea cate aveti)