Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Transformare SRL in PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Transformare SRL in PFA

Buna seara!
Este posibila transformarea unui SRL in PFA sau intreprindere individuala ?

Multumesc frumos !
Nu exista o astfel de posibilitate, legea 31 /1990 a societatilor comerciale prevede doar transformarea societatilor dintr-o forma in alta ( de exemplu, SA in SRL, etc.-art.206) .Suspendati SRL-ul pt trei ani si infiintati un PFA.
Multumesc frumos
Cele doua forme de organizare a afacerilor sunt guvernate de doua legi distincte si nu este posibila transformarea dintr-una in alta.