Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediere colectiva
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediere colectiva

De cate ori trebuie notificat ITM-ul n cazul unei concedieri colective? L-am notificat cu 30 de zile inainte de emiterea deciziilor (in acelasi timp cu AJOFM-ul si salariati). Itm-ul sustine ca trebuia sa fie notificat si in momentul initierii negocierilor, adica cu 45 de zile inainte. Este corect?
Angajatorul are obligaţia să comunice o copie a notificării inspectoratului teritorial de muncă şi agenţiei teritoriale de ocupare a forţei de muncă la aceeaşi dată la care a comunicat-o sindicatului sau, după caz, reprezentanţilor salariaţilor.

De asemenea, daca angajatorul decide aplicarea masurii de concediere colectiva, acesta are obligatia de a notifica in scris inspectoratul teritorial de munca si agentia teritoriala de ocupare a fortei de munca, cu cel putin 30 de zile calendaristice anterioare datei emiterii deciziilor de concediere.
Ce poate face ITMul in acest caz, in afara de a amana emiterea deciziilor cu 10 zile calendaristice, desi asta o poate face doar daca o cer reprezentantii salariatilor.
Mai nimic întrucât nu are competenta de a anula deciziile de concediere.