Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua,
o declaratie de renuntare la mostenire data intr-un consulat din afara tarii, dar cu continut gresit, poate fi inlocuita de alta declaratie data in fata unui notar din tara?
problema nu e de asteptare si de procedura ci ca nu vrea sa fie ea cea care sa completeze prima cererea de transfer iar cea care primeste nu completeaza prima ca nu stie ce si de la cine primeste iar eu nu gasesc nicaieri procedura legala.
Nu o sa găsiți, pentru că procedura de transfer e reglementată in regulamentul intern al Camerei Notarilor Publici.
deci raman in acest cerc vicios. de ce nu-mi spuneti dumneavoastra. va rog sa va abtineti ca de raspunsuri vagi ,fara continut , sunt satula. de ce interveniti in discutii daca nu aveti de gand sa ajutati cu plusul de cunostinte pe care le aveti si la care noi, oamenii de rand, nu avem acces.
Pentru ca situatia dvs tine de niste ambiții și orgolii personale dintre doi notari. În mod normal nu e deontologic să "furi" dosarul altui coleg.
Notarul care ar fi trebuit să transmită dosarul a fost probabil deranjat ca i s-a pus sub nas o hartie de preluare a acestuia, în condițiile în care nu si-a dat acordul in prealabil pentru transmitere. Mai pe românește "Mă pui sa-ti dau dosarul. Da pe mine m-ai întrebat întâi daca vreau sa ti-l dau?"
De asemenea, 99% dintre clienti cer transferul din motive financiare. Iar în cazul asta intervine și suspiciunea daca nu cumva colegul care preia dosarul e de rea credință și i-a promis că îi face la un pret derizoriu.
Nu am ce raspuns științific să va dau.
După cum am spus, din punct de vedere juridic, efectele sunt aceleași.
Declarația dată la Consulat este înregistrată la Registrul Național Notarial de Evidență a Opțiunilor Succesorale.
Deci notarului care efectuează verificarea la acest registru ii apare deja aceasta declarație prin care un moștenitor a renunțat.
Ce sens are să mai fie data încă una?
Ulterior o sa apara doua declarații din partea aceleiași persoane, fapt ce va crea și mai multa confuzie ("de ce apar 2 declaratii ale lui Popescu? A renunțat sau a acceptat?")
Încercați sa va adresați direct Camerei Notarilor Publici, expunând motivele dvs. pentru transfer.
pentru acest raspuns chiar va multumesc.