Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program vizita

Bun gasit!
din punct de vedere legal ce poate face un parinte privitor la situatia:
-copilul are 14 ani;nu vrea sa si vada parintele patern ,nu vrea sa aiba legaturi cu acesta (relatia pierzandu se de mai bine de 6 ani)
-custodia este la parintele matern.
Sa obtina hotărâre judecătorească și să o pună în executare.
Solicitați statornicirea unui program de vizită!
După ce aveți o hotărâre în acest sens, mergeți cu ea la executor...dacă minorul va refuza în continuare orice legătură, se va dispune inclusiv consilierea psihologică a acestuia.
Prin urmare, procedura este anevoioasă, de aceea, prima dată încercați să-i dați un sms mai emoționant, explicându-i necesitatea unei figuri paterne și arătându-i că-l iubiți și vă este dor de el.
problema este ca:parintele patern are un program de vizita stabilit de ani....pe care nu l a respectat; a negat orice legatura cu minorul ;
problema a fost la parinte nu m am exprimat cum trebuie....
Daca părintele ă fost dezinteresat este normal.sa aiba probleme.
Poate însă crea mare deranj mamei si minorului.
ati punctat corect d-nle avocat;este o trauma psihica pt minor......rezolvarea?