Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate PFA

Stie cineva cum imi tin singura contabilitatea pentru un pfa?
Mi-am deschis un pfa prin care realizez decorul pentu evenimente (nunta botez etc) Obiectele de decor le inchiriez in baza unui contract de inchiriere si chitanta/factura.
Pana in momentul de fata am depus declaratiile necesare la ANAF cu veniturile estimate pe anul in curs si veniturile declarate pe anul precedent. Acasa imi tin singura contabilitatea, mai exact registrul de incasari si plati. E suficient?
Da, puteti. Aveti de completat registrul jurnal de incasari si plati pe baza documentelor doveditoare ale platilor chiante si bonuri fiscale si incasarilor de la casa de marcat, Inainte de a completa declaratia unica pentru inchiderea anului 2018 va trebui ca sa completati registru de evidenta fiscala.
Va trebuie casa de marcat si e bine sa intrebati despre acest aspect si la finante daca lucrati si incasati banii direct cu persoanele fizice ca si clienti. Daca colaborati dor cu firme care au in proprietate sali in care organizeaza nunti, boteze etc. este suficient sa semnati cu firma cotract de prestari servicii general si sa specificati acolo ca la fiecare data se va semna o nota de comanda care specifica detaliile si cerintele pentru evenimentul de la o anumita data si costul. In baza unui raport de evaluare final semnat de catre reprezentantii celor doua parti intocmiti factura pentru fiecare eveniment si primiti banii de la firma. Numi in acest caz puteti folosi chitanta la incasarea facturii si nu casa de marcat
Va multumesc frumos pentru raspuns.