Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz la demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz la demisie

Ca angajat care îmi dau demisia, care este termenul legal de zile de preaviz și cum îl pot scurta? Concediul de odihna rămas, prelungește preavizul, dacă este luat în aceasta perioada? Va mulțumesc anticipat.
1. Durata preavizului in caz de demisie este cea mentionata in c.i.m., conform art.81 alin.4 C.mun. Astfel, verificati in c.i.m. care este durata acestuia .

2. Concediul de odihna nu este printre cauzele de suspendare a perioadei de preaviz. Asadar, concediu de odihna nu suspenda perioada de preaviz.

In speta, durata preavizului si perioada de concediul de odihna se pot suprapune.