Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna in preaviz

Buna ziua,

as dori sa stiu daca concediul de odihna afecteaza perioada de preaviz.
Situatia este dupa cum urmeaza: am concediu de odihna (10 zile lucratoare) aprobate dinainte de a prezenta demisia scrisa, perioada de preaviz este de 20 zile lucratoare. Acel concediu de odihna de 10 zile , deja aprobat, poate prelungi perioada de preaviz? imi puteti spune articolul unde este reglementata situatia aceasta?

multumesc anticipat!
Art.81 alin. (5) C.mun. : Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Art.144 C.mun.
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Prin urmare, este posibil ca in perioada de preaviz sa va luati concediu de odihna.

CO nu prelungeste durata preavizului , astfel incat la expirarea perioadei de preaviz raportul de munca va inceta.

In speta, durata preavizului si perioada de concediul de odihna se suprapun.
Potrivit Codului muncii, concediul de odihna nu reprezinta un caz de suspendare a contractului de munca, prin urmare concediul de odihna nu suspenda preavizul.

Mai multe informatii gasiti aici - [ link extern ] /

si aici - [ link extern ] /